Jeszcze 1 minuta czytania

Tomasz Cyz

NASŁUCH:
Celnicy instrumentów

Tomasz Cyz

Tomasz Cyz

Pod koniec września celnicy na lotnisku we Frankfurcie nad Menem zatrzymali instrument japońskiej skrzypaczki Yuki Manueli Janke warty 7,6 mln dolarów, domagając się cła wwozowego w wysokości 1,5 mln dolarów.

Na nic zdała się umowa o wypożyczeniu instrumentu, którą Japonka posiada z Nippon Music Foundation – właścicielem skrzypiec (w tym przypadku stradivariusa, jednego z ostatnich, które wyszły spod ręki Antonio Stradivariego, nazwanych od poprzedniego właściciela „Muntzem”). Na nic zdało się też to, że Yuki Manuela Janke potrafiła udowodnić, że sama gra na skrzypcach i zarzekała się, że nie ma zamiaru ich sprzedać. Wkrótce okazało się, że w sierpniu innej japońskiej skrzypaczce – Yuzuko Horigome – niemieccy celnicy skonfiskowali należące do niej skrzypce z warsztatu innego włoskiego mistrza (Guarneri), domagając się cła wwozowego w wysokości 380 tys. euro.

Ale to przypadłość nie tylko niemieckich celników. Niedawno celnicy gdańskiego lotniska Rębiechowo nie chcieli wpuścić do samolotu skrzypka, gdyż rzekomo wywoził nielegalnie z kraju dobro narodowe. Czyli skrzypce – jego własne (skrzypek posiadał odpowiednie dokumenty), z którymi miał latać wielokrotnie. Niestety, tym razem samolot odleciał bez niego.

Przypomniało mi się, jak w 2009 roku Krystian Zimerman podczas koncertu w Los Angeles zapowiedział, że jest to jego ostatni występ w USA z powodu polityki zagranicznej tego kraju – wkrótce okazało się też, że po 11 września 2001 roku Steinway, z którym podróżuje i na którym koncertuje polski pianista, został skonfiskowany na lotnisku JFK w Nowym Jorku (Zimerman miał wystąpić w Carnegie Hall). Służby bezpieczeństwa na lotnisku uznały, że klej użyty w instrumencie dziwnie pachnie i nie chcąc ryzykować, zniszczyły fortepian.

Mam propozycję dla wszystkich celników świata: sprawdzajcie komputery pisarzy i poetów, twarde dyski laptopów artystów sztuk wizualnych czy twórców filmowych. Tam mogą być – warte miliony dolarów – dzieła sztuki. Nie dajcie się zwieść, nawet jak poeta (pisarz, filmowiec itd.) udowodni, że to jego dzieło. Bądźcie czujni i nieczuli. Nie wypuszczajcie z rąk tego, co wykracza poza przepisy.

A tak swoją drogą: czy lotnisko to świat dla kulturalnych ludzi?


Tekst dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-ND 3.0 PL.