NOWE LEGENDY MIEJSKIE (1):
Kraków i smoki

Pewnego dnia do Krakowa przybyły dwa smoki, jeden ze smoków ma na imię Dżejk, a drugi ma na imię Troj. Inaczej niż słynny smok Wawelski, te nie walczyły z ludźmi, tylko przybyły po orzechy...

Jeszcze 1 minuta czytania

„W Krakowie jak zawsze nudy. Pewnego dnia do Krakowa przybyły dwa smoki, jeden ze smoków ma na imię Dżejk, a drugi ma na imię Troj. Jak tamtym razem smok Wawelski, te nie walczyły z ludźmi, tylko przybyły po orzechy. Nazajutrz dwa smoki poszły szukać orzechów. Gdy znalazły orzechy to od razu zaczęły jeść. Potem zebrały trochę i odleciały…”

400


„Kraków i smoki”
oryginalna legenda Mateusza Cenda,
ucznia trzeciej klasy SP 80 w Krakowie w Nowej Hucie
reżyseria i muzyka: Camero Cat
scenariusz: Joanna Pawluśkiewicz

Cykl słuchowisk „Nowe legendy miejskie”
autor projektu: Fundacja Moma Film
producent: Moma Film, Narodowy Instytut Audiowizualny
O PROJEKCIE:

Witold Hulewicz powiedział, że słuchowisko to teatr wyobraźni.

Projekt „Nowe Legendy Miejskie” ma właśnie na celu uruchamianie wyobraźni – poprzez pracę nad powstawaniem legend dotyczących dzielnic miast, w których mieszkają uczestnicy – dziesięciolatkowie z różnych polskich miast.

W 2006 roku zaczęliśmy pracować z dziećmi na warszawskiej Pradze – po półrocznych warsztatach powstały nowe legendy miejskie, które wymyślili uczniowie z czterech szkół podstawowych. Następnie projekt odbył się w Krakowie, w Nowej Hucie – która do tej pory nie miała własnych legend. Kolejna edycja projektu odbyła się na Śląsku, obecnie trwa na Podlasiu i na Podhalu. Do tej pory w projekcie udział wzięło około 2000 dzieci.
Z najciekawszych legend tworzymy scenariusze, następnie z pomocą profesjonalnych filmowców powstają krótkometrażowe filmy. Wspólnie z wydawnictwem Ha!Art wydajemy legendy w formie książki – dostępnej w całym kraju.

Materiał, którym dysponujemy, czyli legendy napisane przez dzieci, jest idealny do adaptacji na język słuchowiska radiowego. Do pracy nad słuchowiskami wybieramy muzyków, dla których ważna jest wyobraźnia, kreacja. Ich współpraca z autorami legend może przyczynić się do powstania nowej jakości. Dzieci doskonale reagują na zadania, które wymagają od nich zaangażowania artystycznego – często po raz pierwszy mają szansę użyć swojej wyobraźni. W szkołach nie mają tego typu zajęć, a nie pochodzą z rejonów, w których mają łatwy dostęp do kultury.

Fundacja Moma Film