Jeszcze 1 minuta czytania

PROLOG

13 sierpnia 2012 zaczęliśmy próby do „Stille”. Muzykę napisze Aleksandra Gryka, będzie to utwór na kwartet smyczkowy. Muzyki jeszcze nie mamy, ale wiemy, że będziemy w układzie 4 x 4 czyli 4 tancerzy i dziewczyny z kwartetu. Zrobienie tego spektaklu to idea Wojtka. To on wpadł na pomysł zmierzenia się z tematem utopii. 

Codziennie zaczynamy od lekcji baletu. Wojtek wpada na pomysł, żeby spektakl zaczynał się od sola każdego z nas. Inspiracją są nasze wady. Takie solo nieudacznika na dobry początek spektaklu.

 RAJ

Decydujemy się na pracę z obrazami, studiujemy „Ogród ziemskich rozkoszy” Boscha, tropikalne wyspy i ich specyficznie upozowanych mieszkańców na obrazach Gauguina. Powoli rysuje się coś na kształt struktury. Będziemy traktować tę podróż  jako rodzaj wykładu, zaprosimy ludzi do historii opowiedzianej językiem ciała: od ciała naturalnego, organicznego, zwierzęcego przez ciało doskonalone, tresowane, usportowione, aż do metamorfozy w doskonałe automaty.

 POLITYKA

Po drodze kolejne inspiracje: „Nowoczesność i Zagłada” Zygmunta Baumana, „Maus” Arta Spiegelmana, „Higieniści” Macieja Zaremby, „Palacz zwłok” Juraja Herza, dokument o Albercie Speerze, „Olimpia” Leni Riefenstahl, „Bogowie u władzy” Moniki Milewskiej. Jak zmierzyć się  z tymi ideami poprzez ciało? Pracujemy z ideą kolistości,

ale rezygnujemy z niej i decydujemy się na liniowość, pasuje do idei sportu/prezentacji/wykładu. Pracuję z Natalią i Przemkiem nad duetem. Szukamy stopklatek w seksualnych pozycjach. 4 ciała w przestrzeni, 2 się poruszają a 2 obserwują. Androidy, owady, cyborgi. Warunek: pozostać bez kontaktu. Ostatnie i jedyne dotknięcie w tej scenie rozpoczyna sekwencję, którą nazywamy roboczo „ANDROIDAMI”. Dostajemy muzykę od Oli i rozpoczyna się niełatwy proces dopasowywania, szukania logiki ruchu, dopasowywania obrazów do dźwięku.

NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT

Pracujemy nad obecnością w poszczególnych scenach. Jak zaznaczyć, które obrazy to podróż, a które to wykład? Chcemy być doskonali. Metamorfoza w automaty stała się faktem.

„Stille”reżyseria: Wojtek Klimczyk
choreografia: Dominika Knapik (we współpracy z tancerzami)
muzyka: Aleksandra Gryka
wykonanie: Kwartet Cztery Czwarte w składzie Karolina Szymbara, Marta Rychlik, Zuzanna Iwańska, Agnieszka Majchrzyk
występują: Przemysław Kamiński, Mikołaj Karczewski, Dominika Knapik, Natalia Wilk
dramaturgia: Wojtek Klimczyk, Iga Gańczarczyk
produkcja: Stowarzyszenie Humanistycznych Inicjatyw Twórczych Sztruks
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera: 16 listopada 2012
(w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Music and Genocide)
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha