dwutygodnik.com na papierze
fot. Błażej Pindor

dwutygodnik.com na papierze

redakcja

Wspólnie z Warsaw Gallery Weekend wydaliśmy magazyn nie tylko o warszawskiej scenie artystycznej. Włóczymy się po mieście, schodzimy do kanałów, piszemy o kolekcjonerach, rozmawiamy z galerzystami, artystami i słynną warszawską Rysią

Jeszcze 1 minuta czytania

Te trzy wrześniowe dni Warsaw Gallery Weekend polegają przede wszystkim na chodzeniu. Patrzy się, gapi, zagaduje i ciągle kogoś spotyka, ale cały czas w ruchu. Dwa kroki tu, dwa tam, w tył, spojrzeć z oddalenia, przystanąć – a potem bokiem pod ścianą, przez tłum; wreszcie szybciej, miarowo, przez warszawską pogodę do kolejnej galerii. Tędy, tamtędy, ulicą, przez bramę – każde przejście wymaga drobnych, ledwo zauważanych topograficznych decyzji. I znów, w prawo, w lewo, po schodkach, obchód wokół ścian.

Miasto, przez które się idzie, zwalniając co jakiś czas przy kolejnej galerii, ma patrzeniu do zaoferowania jeszcze wiele więcej. Wzrok przyzwyczaja się do miar i kadrów obrazów, rysunków, fotografii i potem poprzez nie można spojrzeć na podwórko, za róg, na parkan, pod most. Ujawnia się cała sfera tego, co pomiędzy, co przebiegane, mijane, udeptywane. Sam konkret – nierówność chodnika, przemierzane metry w dziesiątkach i setkach, stop na czerwonym. Powietrze pachnie, podeszwy szurają, zjeść coś teraz, czy po następnej?

Na łamach naszego magazynu Krzysztofa Środa i Łukasz Najder wędrują pomiędzy galeriami na prawym i na lewym brzegu Wisły. „Rysia”, bywalec warszawskich salonów, opowiada Karolowi Radziszewskiemu o życiu artystycznym stolicy od lat 60. do dzisiaj, Stach Szabłowski spotyka się z warszawskimi kolekcjonerami i opisuje ich kolekcje, ukryte póki co dla oczu tych, którzy chodzą. W zgromadzonych na końcu magazynu wywiadach Iwa Zmyślonego o galeriach na przestrzeń miasta nakładają się historie ludzi, artystów, galerzystów, kolekcjonerów, różne wątki tej samej rozmowy. Pod całym tym miejskim splotem ujawnia się zaś Warszawa widziana od spodu – starannie zaprojektowane podziemne miasto, zupełnie inne niż to mijane na trasie między galeriami i widoczne na powracających fotografiach Błażeja Pindora. Topograficzna sieć wikła się i komplikuje – dlatego zrobiliśmy magazyn do chodzenia.

Magazyn jest dostępny nieodpłatnie we wszystkich galeriach biorących udział w WGW i w warszawskich Empikach (dodawany do kilku tytułów społeczno-kulturalnych i ekonomicznych).


Warsaw Gallery Weekend to wspólna impreza 22 warszawskich prywatnych galerii i fundacji sztuki współczesnej, które już po raz czwarty w ostatni weekend września przygotowują nowe wystawy i wydarzenia towarzyszące, od koncertu artystów sztuk wizualnych na Warszawskiej Jesieni, przez wizyty w pracowniach, po program filmowy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy dyskusję o prywatnych muzeach. 
Program imprezy: www.warsawgalleryweekend.pl 

Tekst dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-ND 3.0 PL (Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych).