Jeszcze 1 minuta czytania
Nagranie pochodzi ze zbiorów NINATEKI.PL, nowego serwisu Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w którym można znaleźć rozmaite audycje, filmy, koncerty, sztukę wideo, klasykę polskiej animacji i dokumentu, archiwa, spektakle operowe i teatralne, słuchowiska radiowe i materiały publicystyczne.
Przedstawienie składa się z trzech części. „Księga Wynalazcy” opowiada o naukowej utopii wynalazcy, architekta i wizjonera Richarda Buckminstera Fullera (1895-1983). Marzył on o kopule nad Manhattanem oraz „budował rajskie ogrody i namawiał do nieustannego działania na rzecz pokojowej zmiany poprzez doskonalenie technicznych możliwości człowieka”. W „Księdze Podpalacza” poznajemy historię cesarza Yongle z dynastii Ming (1360-1424), który „sądził, że gdyby ludzie pozostali w swoich wioskach, nie byłoby wojen i oszustw w systemie bankowości”. Jego flota tysiąca okrętów dotarła do Indii, Zatoki Perskiej, Somalii, może nawet do Ameryki, a po zakończeniu wyprawy cesarz kazał ją spalić. W trzeciej części spektaklu, „Księdze ogrodów”, przenosimy się do ogrodu. Zamiast ludzi, obserwujemy w nim zwierzęta.
Komuna//warszawa streszcza fatalizm nowoczesności w trzech nieodwołalnych zdaniach: „Postęp jest nieskończony. Cisza jest najważniejsza. Ogrody trzeba uprawiać”. Taki rodzaj syntezy ma w sobie coś z logicznego paradoksu: pozostaje nauczyć się z nim żyć. Dalej sadzić, podlewać i koordynować. Nawet jeśli świat roi się od treserów. Nawet jeśli wolność polega na tym, by móc wybierać to, na co i tak jesteśmy skazani.
Joanna Wichowska, „Czy ogrodnicy są sexy?”, „Didaskalia”