Jak wyglądało zamieszczanie ogłoszeń towarzyskich M+M i K+K i nawiązywanie kontaktów przed telefonami komórkowymi i internetem? W latach 90. powoli pojawiają się portale internetowe i wielkie przyspieszenie. Na czym polegała wyjątkowość klubu Le Madame? Gdzie w Polsce jeździło się spotkać inne queery?
W odcinku: Sergiusz Wróblewski, Radek Oliwa, Katarzyna Szustow i Yga Kostrzewa.
„Ten nasz naród gejowski jak lawa, na wierzchu taka nic nie mówiąca, ale w środku gorąca i ja to ciepło czułem” – mówi Sergiusz Wróblewski, redaktor miesięcznika „Inaczej”.
„Niektóre z tych ogłoszeń były naprawdę zabawne. Moim faworytem był człowiek, który szukał partnera, który tarzałby się w gazetach. Ale nie w byle jakich. On miał się tarzać w «Tygodniku Nie»” – śmieje się Radek Oliwa, założyciel innastrona.pl, dziś: queer.pl.
„Przestrzeń Le Madame pozwalała mieć jednocześnie imprezę w pianie w negliżu w jednym miejscu, w drugim spektakl dla dwudziestu osób, poważną debatę Krytyki Politycznej na pierwszym piętrze i spotkanie Partii Zielonych, która miała biuro na górze. W pewnym momencie te wszystkie różne osoby spotykały się przy barze” – opowiada Katarzyna Szustow, kuratorka programu artystycznego w klubie Le Madame.
„Kiedy «Homoprzewodnik» został opublikowany, część z opisanych miejsc już nie istniała, a część za chwilę miała przestać istnieć. Na podstawie książki powstały spacery z oprowadzaniem” – mówi Yga Kostrzewa, działaczka społeczna, uczestniczka kampanii „Niech nas zobaczą”.
Jak słuchać podkastu?
- słuchaj bezpośrednio z przeglądarki, włączając player Soundcloud
- subskrybuj w swojej ulubionej aplikacji „Podkasty Dwutygodnika”
- słuchaj na YouTubie Dwutygodnika
O podkaście
W podkastowym serialu Dwutygodnika „Duża ta szafa” opowiadamy o naszej polskiej powojennej queerstorii i o tym, co ukształtowało współczesny ruch praw osób nieheteroseksualnych. Od czasów PRL-u, przez lata 90., do dziś. Od akcji „Hiacynt”, przez pierwsze internetowe strony gejowskie, po kluby dla „kochających inaczej”.
Koncepcja podkastu: Bartosz Żurawiecki
Scenariusz i prowadzenie: Sylwia Chutnik i Bartosz Żurawiecki
Redaktorka prowadząca: Agnieszka Słodownik
Montaż: Sylwia Chutnik, Agnieszka Słodownik, Studio Plac
Realizacja i produkcja: Studio Plac
Projekt realizowany przy wsparciu Ambasady USA w Polsce / The project is supported by the U.S. Embassy in Poland
This article was funded by a grant from the United States Department of State. The opinions, findings and conclusions stated herein are those of the author and do not necessarily reflect those of the United States Department of State.