DUŻA TA SZAFA (3): Queerkultura

6 minut czytania

/ Obyczaje

DUŻA TA SZAFA (3): Queerkultura

Sylwia Chutnik i Bartosz Żurawiecki

Tworzymy listę queerowych lektur i pokazujemy, jak teksty kultury ewoluują, wzajemnie się napędzają i czerpią z siebie. W odcinku: Błażej Warkocki, Piotr Sobolczyk, Izabela Morska i Krzysztof Zabłocki

Jeszcze 2 minuty czytania

Przyglądamy się polskiej literaturze queerowej. Jak czyta się dziś klasyków w nowym kluczu? Jak wątki nieheteronormatywne przedstawiane były w latach 80. i 90.? Czy młodsi czytelnicy LGBTQIA+ mieli się z kim identyfikować w ówczesnych powieściach?

W odcinku:

„Gdy dziś patrzę na to, jak antologia była czytana, to widzę, że najbardziej zauważone zostały teksty XIX-wieczne. To tam znajduje się polski kanon romantyczny – coś szalenie istotnego dla polskiej literatury” – Błażej Warkocki opowiada o antologii polskiej literatury queer „Dezorientacje”.

„Wszyscy znamy pojęcie pinkwashingu. Izrael jest oskarżany o to, że manipuluje swoim obrazem jako kraju, który jest bardzo przyjazny gejom, po to, żeby odwrócić uwagę od swojej polityki względem Palestyny. Moim zdaniem władze PRL-u, władze decydujące o kulturze, grały także kartą gejowską” – mówi Piotr Sobolczyk, krytyk literacki.

„Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo ludzie mają wpisane w głowy to, że o «tym» piszą osoby, które też są niehetero. Gdy przyjechałam do Warszawy w 1996 roku, Beata Chmiel momentalnie chciała mnie kontaktować z osobami LGBT w Warszawie. A ja byłam po wielu latach pracy nad tym, żeby stworzyć siebie jako osobę heteronormatywną. Byłam tym kompletnie zaskoczona, a jednocześnie cała ta sztuczna konstrukcja momentalnie się rozsypała” – wyznaje Izabela Morska, pisarka.

„Na początku chciałem przetłumaczyć tytuł «Notre dame de fleur» jako «Madonna kwietna», ale Piotr Sommer powiedział, że to nie jest dobry tytuł, bo «madonna» to nie jest polskie słowo i że powinna być «Matka boska kwietna». Niektórzy mówili, że jak to? Jak prostytutka może być matką boską kwietną? Ale w końcu tak zostało. Potem jeszcze okazało się, że w Senacie jest senatorka z ZChN-u, bardzo katolicka, która miała ksywę «matka boska senacka». To mnie uspokoiło. Jak może być «matka boska senacka», to może być i «matka boska kwietna»” – przypomina sobie Krzysztof Zabłocki, tłumacz.

 

Do czytania i oglądania

fot. B. Żurawieckifot. B. Żurawiecki

Jak słuchać podkastu?

  • słuchaj bezpośrednio z przeglądarki, włączając player Soundcloud
  • subskrybuj w swojej ulubionej aplikacji „Podkasty Dwutygodnika”

Apple Podcasts     Spotify     RSS     Pocket Casts     Overcast    Castro Podcast Player

O podkaście

W podkastowym serialu Dwutygodnika „Duża ta szafa” opowiadamy o naszej polskiej powojennej queerstorii i o tym, co ukształtowało współczesny ruch praw osób nieheteroseksualnych. Od czasów PRL-u, przez lata 90., do dziś. Od akcji „Hiacynt”, przez pierwsze internetowe strony gejowskie, po kluby dla „kochających inaczej”.

Koncepcja podkastu: Bartosz Żurawiecki
Scenariusz i prowadzenie: Sylwia Chutnik i Bartosz Żurawiecki
Redaktorka prowadząca: Agnieszka Słodownik
Montaż: Sylwia Chutnik, Agnieszka Słodownik, Studio Plac
Realizacja i produkcja: Studio Plac

Projekt realizowany przy wsparciu Ambasady USA w Polsce / The project is supported by the U.S. Embassy in Poland

Logo Ambasady USA w Polsce

This article was funded by a grant from the United States Department of State. The opinions, findings and conclusions stated herein are those of the author and do not necessarily reflect those of the United States Department of State.