W 17. odcinku „Podkastu Dwutygodnika” Barbara Klicka rozmawia z Agnieszką Holland o jej ostatnim filmie „Zielona granica” – o tym, jak etyka wpływa na estetykę, o polityce, kryzysie na granicy, Europie i kinie, które reaguje. O tym, czy i jak projektować wyjście z kryzysu i czy obywatelskie nieposłuszeństwo to dużo czy mało.
Na łamach Dwutygodnika o „Zielonej granicy” pisała Iwona Kurz w tekście „Raz, dwa, trzy, baba-jaga patrzy”. Kurz przywoływała metaforę „leniwego oka”, która odnosiła się do tekstów kultury dotyczących kryzysu migracyjnego w Europie. To „leniwe oko” należałoby interpretować jako opór wobec widzenia, aktywny sprzeciw dotyczący dostrzegania niewygodnych zjawisk. A jednak „Zieloną granicę” widzieli tak zwani wszyscy: zarówno wielbiciele twórczości Holland, jak i jej krytycy, film został wpleciony w logikę ostatniej kampanii wyborczej, a jego otwarte pokazy organizowały na przykład wspólnoty mieszkaniowe. W świecie, w którym algorytmy chcą wyznaczać granice naszej wyobraźni, wydaje się to niezwykłe.
Agnieszka Holland – reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, aktorka, od 2020 roku przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej, twórczyni takich filmów jak „Kobieta samotna”, „Europa, Europa”, „Tajemniczy ogród”, „W ciemności”.
„Podkast Dwutygodnika. Magazynu o Kulturze”
Nowy „Podkast Dwutygodnika. Magazynu o Kulturze” to cykl rozmów inspirowanych tekstami zamieszczonymi na łamach magazynu. Co dwa tygodnie gościniami i gośćmi Barbary Klickiej będą autorki i autorzy dwutygodnikowych tekstów, twórcy i twórczynie, osoby zajmujące się kulturą, które lubią też o niej rozmawiać.
Podkast prowadzi: Barbara Klicka
Partner podkastu: Studio Plac
Dżingiel: Małgorzata „Tekla” Tekiel
Oprawa graficzna: Jan Kallwejt
Jak słuchać podkastu?
- słuchaj bezpośrednio z przeglądarki, włączając player Soundcloud
- słuchaj na YouTubie Dwutygodnika
- subskrybuj „Podkasty Dwutygodnika” w swojej ulubionej aplikacji
Studio Plac
„Podkast Dwutygodnika, magazynu o kulturze” powstaje od marca 2023 roku dzięki współpracy ze Studiem Plac. Co dwa tygodnie prowadząca podkast pisarka i poetka Barbara Klicka spotyka się z naszymi autorkami i autorami, a ich pogłębione rozmowy odbywają się pod czujnym okiem producentów i realizatorów Studia.
Współpraca ze Studiem Plac może być uzależniająca – niezwykle rzadko spotyka się tak znakomite połączenie profesjonalności i swobody. Marcin, Krzysiek i cały zespół zadziwiają precyzją działania, a zarazem empatią wobec rozmówców i słuchaczek. Wcześniej przygotowaliśmy wspólnie serię podkastów o polskiej powojennej queerstorii „Duża ta szafa”, więc kiedy zdecydowaliśmy się na nowy, regularny „Podkast Dwutygodnika”, nie mieliśmy wątpliwości, do kogo się zwrócić.
Studio PLAC – agencja i dwa studia podcastowe w Warszawie. Tworzy podcasty i videocasty dla brandów, agencji i twórców
Znamy się ze słyszenia…
Posłuchaj podcastów dla: WPROSTu, Westfield, YES Biżuteria, Tomka Kammela, Travelicious, Muzeum POLIN, TOK FM, Dwutygodnika, Decathlonu, Karoliny Sobańskiej i wielu innych.
…i z widzenia!
Zobacz videocasty, które tworzą z nami m.in.: VOGUE, Zwierciadło, EY, WWF, Maciej Orłoś, CASTORAMA, Anna Wendzikowska, Windows, INTEL, Natalia Kusiak i wielu innych.