Podkast Dwutygodnika (24): Urodziny

3 minuty czytania

/ Media

Podkast Dwutygodnika (24): Urodziny

Barbara Klicka

„Dwutygodnik” obchodzi 15. urodziny. Jakie założenia przyświecały pomysłodawczyniom i pomysłodawcom magazynu? O tym, co się zmieniło, a co pozostaje niezmienne, Barbara Klicka rozmawia z Zofią Król

Jeszcze 1 minuta czytania

„Dwutygodnik” obchodzi 15. urodziny. Pierwszy numer magazynu ujrzał światło dzienne 4 kwietnia 2009 roku. W jubileuszowym tekście, który ukazał się na łamach magazynu, Olga Drenda wspomina, że „Dwutygodnik” „pojawił się w świecie poczekalni, świecie – przygrywce do Polski współczesnej”. Jej zdaniem „z doniesień medialnych z 2009 roku wynika, że żyliśmy w Nudnopolsce, 70% ankietowanych przez CBOS deklarowało, że czują się «raczej szczęśliwi». Komentatorzy, na ogół rozczarowani, wspominali o postpolityce, o wycofaniu ludzi w prywatność, o tym, że ważny jest spokój, a rolą osób publicznych powinno być nieprzeszkadzanie”.

Trudno sobie wyobrazić opis świata bardziej odbiegający od tego, co dziś o nim myślimy. Przez ostatnie 15 lat radykalnie zmieniła się nie tylko otaczająca nas rzeczywistość i to, w jaki sposób jesteśmy skłonni o niej opowiadać, ale też kontekst medialny i technologiczny. „Dwutygodnik” stara się towarzyszyć tym przeobrażeniom. Czy jednak niektóre z założeń przyświecających pomysłodawczyniom i pomysłodawcom magazynu pozostały niezmienne? Jeśli tak, to jak brzmi przewodnia myśl, która zdołała przetrwać te 15 lat? Jak przeszłość i przyszłość „Dwutygodnika” widzi jego redaktorka naczelna? O tym, co się zmieniło, a co pozostaje niezmienne, Barbara Klicka rozmawia z Zofią Król.

„Podkast Dwutygodnika. Magazynu o kulturze”

Nowy „Podkast Dwutygodnika. Magazynu o kulturze” to cykl rozmów inspirowanych tekstami zamieszczonymi na łamach magazynu. Co dwa tygodnie gościniami i gośćmi Barbary Klickiej będą autorki i autorzy dwutygodnikowych tekstów, twórcy i twórczynie, osoby zajmujące się kulturą, które lubią też o niej rozmawiać.

Podkast prowadzi: Barbara Klicka
Partner podkastu: Studio Plac
Dżingiel: Małgorzata „Tekla” Tekiel
Oprawa graficzna: Jan Kallwejt

Jak słuchać podkastu?

  • słuchaj bezpośrednio z przeglądarki, włączając player Soundcloud
  • słuchaj na YouTubie Dwutygodnika
  • subskrybuj „Podkasty Dwutygodnika” w swojej ulubionej aplikacji

Apple Podcasts     Spotify     RSS     Pocket Casts     Overcast    Castro Podcast Player