Podkast Dwutygodnika (9): Chłopki

2 minuty czytania

/ Obyczaje

Podkast Dwutygodnika (9): Chłopki

Barbara Klicka

Jak kultura ludowa opowiada się przez nas na nowo? I czego, poza dostępem do samych faktów, wymaga jej zrozumienie – Barbara Klicka rozmawia z Martą Madejską i Antoniną Tosiek

Jeszcze 1 minuta czytania

Odcinek 9

Punktem wyjścia do kolejnego odcinka „Podkastu Dwutygodnika” stał się tekst Marty Madejskiej pod tytułem „Fantomowe ciało klasy ludowej”. Autorka przygląda się w nim kilku ostatnio wydanym książkom dotyczącym chłopów, chłopek, historii ludowej i temu, jak przez długie lata była opowiadana.


Czego dowiadujemy się o naszym dziedzictwie? Jak kultura ludowa opowiada się przez nas na nowo? Czego, poza dostępem do samych faktów, wymaga jej zrozumienie? I w jaki sposób da się wyjść poza – jak pisze autorka tekstu – dychotomię wstydu i aspiracji? O tym Barbara Klicka rozmawia z:

Martą Madejską – łodzianką z wyboru, archiwistką społeczną, kwerendzistką, autorką książki „Aleja Włókniarek”, współautorką i redaktorką książek „Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945–2000” i „Proszę mówić dalej… Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi”,

Antoniną Tosiek – autorką książki poetyckiej „storytelling”, badaczką XX-wiecznej diarystyki ludowej, prowadzącą na łamach „Czasu Kultury” autorski cykl o pamiętnikach chłopskich.

„Podkast Dwutygodnika. Magazynu o Kulturze”

Nowy „Podkast Dwutygodnika. Magazynu o Kulturze” to cykl rozmów inspirowanych tekstami zamieszczonymi na łamach magazynu. Co dwa tygodnie gościniami i gośćmi Barbary Klickiej będą autorki i autorzy dwutygodnikowych tekstów, twórcy i twórczynie, osoby zajmujące się kulturą, które lubią też o niej rozmawiać.

Podkast prowadzi: Barbara Klicka
Realizacja: Studio Plac
Dżingiel: Małgorzata „Tekla” Tekiel
Oprawa graficzna: Jan Kallwejt

Jak słuchać podkastu?

  • słuchaj bezpośrednio z przeglądarki, włączając player Soundcloud
  • słuchaj na YouTubie Dwutygodnika
  • subskrybuj „Podkasty Dwutygodnika” w swojej ulubionej aplikacji

Apple Podcasts     Spotify     RSS     Pocket Casts     Overcast    Castro Podcast Player

­