ODBIORNIK (17): Teatr w VR, VR w teatrze
„New Territory” fot. Magda Hueckel

ODBIORNIK (17): Teatr w VR, VR w teatrze

Anna Desponds / Agnieszka Słodownik

Jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość w teatrze i jak wygląda teatr w wirtualnej rzeczywistości? W nowym odcinku podkastu ODBIORNIK rozmawiamy o spektaklach Krzysztofa Garbaczewskiego i kolektywu Dream Adoption Society, o Riminini Protokoll i o „G.E.N. VR” w reżyserii Grzegorza Jarzyny

Jeszcze 1 minuta czytania

Widzowie spotkani w czerwcu pod warszawskim Teatrem Powszechnym byli pod wrażeniem „New Territory – live VR” autorstwa Krzysztofa Garbaczewskiego i kolektywu Dream Adoption Society. Czy był to zachwyt przede wszystkim nad nowym medium, czy też twórcom udało się w wydobyć potencjał, który drzemie w immersyjnych technologiach? Po spektaklu Anna Desponds i Agnieszka Słodownik przeprowadziły sondę wśród publiczności i nagrały swoje odczucia.

Wykorzystanie technologii w teatrze komentuje również dziennikarka Izabela Szymańska. Zauważa, że technologia jest droga, a teatr biedny. Jak pogodzić chęć nadążania za współczesnością przez wykorzystanie mediacji z tradycyjnym rozumieniem teatru jako miejsca bezpośredniego spotkania? Jak za pomocą technologii opowiadać angażujące historie?

Przykładem są realizacje Rimini Protokoll. Rozmawiamy z członkiem kolektywu, Stefanem Kaegim, na temat spaceru po Berlinie z audioprzewodnikiem „Remote X”. W trakcie spektaklu tańczy się na Alexanderplatz i zagląda do szpitala psychiatrycznego. Chociaż w sztuce nie występuje żaden aktor, to centralnym doświadczeniem pozostaje bezpośrednie spotkanie z drugim człowiekiem.

New Territory

Technologia VR wykorzystywana jest również do archiwizacji spektakli. Przykładem jest rejestracja za pomocą wideo 360 „G.E.N. VR” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Czy po obejrzeniu filmu w goglach można mieć wrażenie, że brało się udział w rzeczywistym przedstawieniu? W ostatniej części podkastu rozmawiamy o tym, jak wykorzystać cyfrowe narzędzia nie tylko do archiwizowania teatru, ale również upowszechniania dostępu do niego.


Do czytania, oglądania, słuchania

Subskrybuj ODBIORNIK

Jak słuchać podkastu?

Na stronie: Wejdź na stronę dwutygodnik.com i słuchaj podkastu bezpośrednio z przeglądarki, włączając player Soundcloud.
Z aplikacji: Ściągnij aplikację na smartfona, wyszukaj i subskrybuj „ODBIORNIK – podkast magazynu dwutygodnik.com”. Następnie możesz streamingować odcinki lub ściągać je na telefon i słuchać, gdy nie masz dostępu do sieci. Jeśli masz smartfon z systemem Android, zainstaluj np. aplikację Pocket Casts. iPhone posiada domyślnie zainstalowaną aplikację Podkasty.

Muzyka

W podkaście wykorzystałyśmy utwór „Airship Serenity” Kevina MacLeoda (incompetech.com) na licencji Creative Commons Attribution 3.0.

Licencja

Podkast na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa (3.0). Audycję można kopiować i rozpowszechniać w dowolnym miejscu i na wybrany przez siebie sposób oraz remiksować i używać w ramach własnych utworów, także komercyjnych, o ile zaznaczy się autorki i tytuł oryginału.


Numer naszej poczty głosowej to 723 510 064. Jesteśmy na Twitterze i na Facebooku.