Od kilku miesięcy planowałyśmy wiosenny odcinek o nieśmiertelności. Nikt nie przypuszczał, a na pewno nie my, że kiedy będziemy nad nim pracować, pojęcia takie jak „kruchość życia”, „przyszłość”, „przetrwanie” diametralnie zmienią znaczenie i wagę.
W pierwszej części odcinka Caty Enders, dziennikarka i artystka multidyscyplinarna, opowiada o podkaście i imersyjnej instalacji dźwiękowej poświęconej nieśmiertelności pod nazwą „Forever”, czyli „Na zawsze”. Nigdy ludzkość nie była bliżej osiągnięcia nieśmiertelności. Dzięki ostatnim przełomom naukowym, od dietetyki po inżynierię genetyczną, wydaje się, że jesteśmy na krawędzi odkrycia recepty na to, co Dolina Krzemowa nazywa disrupting death, czyli przerwaniem śmierci. Miliarderzy szukają źródeł wiecznej młodości, podczas kiedy całe społeczności pozbawione są podstawowej opieki zdrowotnej. Podkast przygląda się relacjom pomiędzy nauką i technologią, życiem i śmiercią, osobistym historiom i start-upom, które obiecują wieczne życie.
Długowieczność zależna jest od wielu czynników: genetycznych, środowiskowych, dostępu do medycyny, ale też stylu życia. Kilka tygodni temu poprosiłyśmy słuchaczy, Karolę i Jacka, żeby spróbowali zawalczyć o swoją długowieczność i przetestowali zestaw aplikacji – każdy inny i odpowiadający ich indywidualnym potrzebom. Codziennie mieli z nich korzystać, obserwując, czy i jak poprawia się ich samopoczucie. Kilka dni po rozpoczęciu eksperymentu rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego.
W kosmicznej perspektywie nasze śmieci nas przeżyją. Nie tylko na Ziemi, ale i w całym Układzie Słonecznym. Rozmawiamy z Alice Gorman, archeolożką kosmosu. Rok temu ukazała się jej książka „Dr Space Junk vs The Universe: Archaeology and the future”. Alice Gorman opowiada o śmieciach, które wysyłamy w kosmos, czerwonej Tesli Elona Muska, która orbituje wokół Słońca, wysyłaniu ludzkiego DNA w przestrzeń pozaziemską i ryzyku zanieczyszczenia Marsa ludzkimi mikroogranizmami.
Do dalszego czytania, oglądania i słuchania:
- Wykorzystałyśmy fragment opowiadania „Sumowanie” z książki „Suma. Czterdzieści opowieści o życiu pozagrobowym” Davida Eaglemana, w przekładzie Krzystofa Środy, Wydawnictwo Linia/Biała Plama.
- Artykuł na Wikipedii agreguje informacje o tym, co się dzieje z naszymi danymi po śmierci. Nie zawsze możemy sami o tym decydować.
- Czy Facebook stanie się największym cmentarzyskiem świata?
- Podkast Caty Enders „Forever” ukaże się w najbliższych miesiącach. Towarzyszą mu instalacje dźwiękowe, które powstały we współpracy z berlińskim festiwalem Forecast.
- Artystka awatarowa Hermione Flynn regularnie digitalizuje siebie samą w 3D i wykorzystuje swojego awatara do performansów.
- W ostatnich latach na scenie można było zobaczyć hologramy Tupaca, Franka Zappy czy Whitney Houston.
- Michał Wieczorek w tekście „Wieczny festiwal” pisze, że koncerty hologramów to jednak nekrofilia.
- Błażej Strzelczyk pisze w „Dwutygodniku” o starości podczas epidemii koronawirusa.
Aplikacje
Jacek i Karola testowali aplikacje, które pozwalają osiągnąć – może nie nieśmiertelność, ale przynajmniej długowieczność:
- Jacek testował Happify: Czym jest szczęście? Aplikacja opiera się na badaniach psychologicznych z ostatnich 15 lat.
- Day One uznawana jest za najlepszą aplikację do pisania dziennika.
- Less ma pomóc w ograniczeniu jedzenia mięsa i utrzymaniu zrównoważonej diety.
- 7 minutes workout to zestaw prostych ćwiczeń, do których potrzeba jedynie ściany i krzesła. Zaprojektowane są tak, żeby każda minuta była jak najbardziej efektywna.
- Aplikacja Moment ma pomagać w ograniczeniu korzystania z ekranu.
- Headspace pomaga w medytacji, opierając sią na badaniach klinicznych.
- Moodrise ma za zadanie stymulować mózg, poprawiając nastrój przy użyciu obrazów, filmów, dźwięków i opowieści. Dostępna na Androida i iPhone’a.
- Kindu ma pomagać w życiu seksualnym.
- Karola poleca XConfessions Eriki Lust.
Dziękujemy Jackowi Sterczewskiemu i Karoli Sulińskiej za podjęcie naszego wyzwania.
Jak słuchać podkastu?
Wejdź na stronę dwutygodnik.com i słuchaj podkastu bezpośrednio z przeglądarki, włączając player Soundcloud.
Subskrybuj w swojej ulubionej aplikacji albo przez kanał RSS:
Lub wyszukaj w katalogu podkastów „ODBIORNIK – podkast magazynu dwutygodnik.com”.
Muzyka
Wykorzystałyśmy utwory autorstwa Kevina MacLeoda „Vulcan”, „Lotus”, „Texture for Violincello and Pianoforte No. 2”, „Static Motion”, „Western Streets”, „Secret of Tiki Island” ze strony incompetech.com na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa (CC BY) 3.0
Wykorzystałyśmy też dźwięki i sonifikacje przestrzeni kosmicznej zebrane przez NASA: Sonification of a Hubble Deep Space Image, Sun Sonification, Quindar Sound 1.
Licencja
Podkast na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa (CC BY 3.0). Audycję można kopiować i rozpowszechniać w dowolnym miejscu i w wybrany przez siebie sposób oraz remiksować i używać w ramach własnych utworów, także komercyjnych, o ile zamieści się w nich nazwiska autorek i tytuł oryginału, z wyjątkiem fragmentów podkastu Caty Enders „Forever” i książki „Suma. Czterdzieści opowieści o życiu pozagrobowym”.
Jesteśmy na Instagramie, Twitterze i Facebooku.