ODBIORNIK (7): Głupie rzeczy, których nikt nie potrzebuje i inne koszmarne pomysły

Anna Desponds / Agnieszka Słodownik

W noworocznym odcinku podkastu dwutygodnik.com Ania Desponds i Agnieszka Słodownik rozmawiają o internetowych projektach artystycznych, które krytycznie przyglądają się komunikacji internetowej i cyfrowej

ODBIORNIK (7): Głupie rzeczy, których nikt nie potrzebuje i inne koszmarne pomysły

Jeszcze 1 minuta czytania

ODBIORNIK (7): Głupie rzeczy, których nikt nie potrzebuje i inne koszmarne pomysły

Przełom roku to czas kontaktów z bliskimi, podsumowań i nowych planów na życie. W noworocznym odcinku Ania Desponds i Agnieszka Słodownik rozmawiają o internetowych projektach artystycznych, które krytycznie przyglądają się komunikacji internetowej i cyfrowej, podsumowują 2016 rok, a Ania opowiada, jak spędziła czas w cudzym życiu za pomocą serwisu Lifetramp.

 

Linki wymienione w tym odcinku:

 • Aplikacja „Somebody” Mirandy July pozwala przekazywać wiadomości tekstowe przez osoby znajdujące się w pobliżu odbiorcy.
 • Apka Us+ artystów Lauren McCarthy i Kyle’a McDonalda to nakładka na Google Hangouts, która śledzi rozmowę i komentuje emocje rozmówców, pomagając im w prowadzeniu konwersacji.
 • „Informacja jest jak wirus”, twierdzą twórcy aplikacji Plag**. Aplikacja z założenia ma tworzyć nowe modele rozpowszechniania się treści. Czy kontrola społeczności pozwala pilnować ich jakości?
 • MoMA kupiła ikony emoji do swojej kolekcji, a w 2010 roku znaczek @. Emoji na wystawę „Bogactwo” w warszawskiej „Zachęcie”  zaprojektował Rafał Dominik. Portal http://emojiwrap.com/ podaje, że Unicode Technical Committee zaakcepował na 2017 rok ikony żyrafy, precla, wampira, ale też matki karmiącej dziecko przy piersi.
 • STUPID SHIT NO ONE NEEDS & TERRIBLE IDEAS HACKATHON to „głupie hackathony”, które odbywają się w Ameryce Północnej. Agnieszce najbardziej spodobał się projekt „Rearview Mirror VR”. Ani CoPilot stworzony przez Xavier Snelgrove and Renat Gataullin. Anię rozbawiła też aplikacja, która blokuje wszystkie treści na stronie, oprócz reklam.
 • Dada art net to inny adblock, wydany z okazji 100-lecia ruchu dada. Można samemu tworzyć dadaistyczne kolaże, które dzięki adblockowi pojawiają się na stronie zamiast reklam.
 • Profil na Facebooku „Wiersze z googla” zbiera podpowiedzi google’a, które pojawiają się w pasku wyszukiwania i z których tworzą się wiersze.
 • Wiersze z GooglaWiersze z googla
 • O projektach TutajfilmFirst We Feel Then We Fall rozmawiałyśmy w szóstym odcinku naszego podkastu.
 • O Paszportach Polityki w kategorii „Kultura cyfrowa” rozmawiamy z Bartkiem Chacińskim.
 • Spotkanie Sieci Kultury, które było wydarzeniem towarzyszącym Kongresu Kultury dokumentowała Anna Marjankowska z podkastu Laboratorium, który był patronem wydarzenia.
 • Kolektyw artystyczny panGenerator otrzymał nagrody branży reklamowej Cannes Lions i KTR.
 • Ruszył serwis VOD Arte po polsku, na razie dostępne są jedynie linearne treści, ale jest też szansa na to, że pojawią się nielinearne programy po polsku.
 • Ania spędziła czas z Jarosławem z serwisu Lifetramp.com. Podczas spotkania Jarek opowiadał o tym, jak poprawić jakość dźwięku w naszych materiałach. Bardzo dziękujemy Jarkowi za poświęcony czas!

POCZTA GŁOSOWA

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą nam coś przekazać do dzwonienia do nas. Mamy pocztę głosową!

Nasz numer to 723 510 064 .

Wykorzystałyśmy muzykę:

VelomaFabrizio Paterliniego

„Christmas For Everyone” autorstwa Wild Indigenous Fred Haygare

O TannenbaumDana Lercha

Podkast na licencji CC uznanie autorstwa. Audycję można kopiować i rozpowszechniać w dowolnym miejscu i na wybrany przez siebie sposób oraz remiksować i używać w ramach własnych utworów, także komercyjnych, o ile podasz autorki i tytuł oryginału, z wyjątkiem muzyki, którą można wykorzystywać jedynie w celach niekomercyjnych.

Wykorzystałyśmy fragment nagrania ze spotkania Sieci Kultury z podkastu Laboratorium.