15 LAT: Robimy swoje Rozmowa z Joanną B. Bednarek, Jakubem Banasiakiem i Piotrem Olkuszem Media O stanie krytyki, polityce kulturalnej, zmianach w języku i wrażliwości, i o tym, co niezmienne, rozmawiamy z redaktorami „Szumu”, „Dialogu” i „CzasKultury.pl”
Lubię tę robotę Igor Kierkosz Film Problem dzisiejszej krytyki często bierze się z rojeń o możliwości dotarcia do niepraktykujących, wzniecenia dyskusji na szeroką skalę
Obcowanie z czymś solidnym Rozmowa z Martą Mizuro i Mirosławem Ratajczakiem Literatura Z pismami jest podobnie jak z przedmiotami: dobre dobrze się starzeją. To, jak się starzeją, świadczy o ich gatunku – mówią redaktorzy „Odry”
Nie było cięcia Rozmowa z Jakubem Banasiakiem Sztuka Stosowanie kategorii moralnych w badaniach nad PRL-em, w tym sztuką tego okresu, prowadzi na manowce. Dlatego nie interesuje mnie moralna ocena artystów – rozmowa z autorem książki „Proteuszowe czasy. Rozpad państwowego systemu sztuki”
Wściekłość Rozmowa z Siri Hustvedt Literatura Pragnęłam dwóch rzeczy: emocji na miarę antycznej tragedii przy jednoczesnym zanurzeniu w zwykłej rzeczywistości świata sztuki Nowego Jorku. To, że kobieta jest wściekła na ten świat, nie jest niczym niezwykłym – mówi amerykańska pisarka, autorka „Świata w płomieniach”
Lekkie rozczarowanie Rozmowa z Claire Bishop Sztuka Partycypacja jako strategia artystyczna może być wykorzystana przez każdy system polityczny. W latach 30. w Niemczech oznaczała przecież nazistowskie wiece – mówi wybitna amerykańska krytyczka, autorka wydanego niedawno w Polsce „Sztucznego piekła”
Niezależny od czego? Rozmowa z Mareike Dittmer Sztuka Wysokiej jakości pisanie o sztuce jest dzisiaj potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Świat sztuki i jej krytyki rozrósł się przecież tak bardzo, że przekroczył dawno tradycyjne modele produkcji i konsumpcji – mówi wydawczyni magazynu „frieze d/e”
Archipelag, link, troll. Krytyka dzisiaj Jakub Banasiak Sztuka Jesteśmy świadkami „trzeciej fali”, kolejnego istotnego przewartościowania w polu krytyki artystycznej po 2000 roku
Moja Facebookowa wrażliwość Karolina Plinta Sztuka Chciałabym, aby siła internetu i portali społecznościowych zmusiła krytyków do przeformułowania swojej roli – najwyższa pora zejść z piedestałów i nastawić się na dialog z publicznością