HENRYK STAŻEWSKI W KAPCIACH!!!!!

PUDELIT

PUDELIT.EDU* to nowa dietetyczna linia PUDELITA, w sam raz na wiosnę. Dzięki niej nasi czytelnicy będą mogli zabłysnąć dykteryjką w kawiarnianych ogródkach!

Wiosenna moda przynosi intensywne kolory: w kolekcjach znanych projektantów królują mocne róże, pomarańcze i turkusy. W poszukiwaniu inspiracji warto przejrzeć obrazy polskiego abstrakcjonisty Henryka Stażewskiego, a potem zajrzeć mu do szafy.

fot. Tadeusz Rolke, dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal

Atrakcyjny Kazimierz śpiewał kiedyś „...i do glowy by nie przyszło nikomu, że w gaciach chodzi po domu...”.  Otóż Stażewski nigdy nie wystąpiłby tak nawet przed własnym cieniem. Artysta słynął ze wspaniałych zdobionych własnoręcznie szlafroków i butów. Jego domowe kapcie po malarskim customizingu powinny trafić na aukcję Sotheby's. Abstrakcja w jego wykonaniu to wirus infekujący nie tylko powierzchnie obrazów, ale i codzienne sprzęty, i otoczenie; żaden nośnik nie jest dla niej zbyt trywialny, płynnie przenika rzeczywistość niczym świetlne promienie wystrzelone przez artystę w przestrzeń Wrocławia w 1970 roku.

kapcie Stażewskiego w zbliżeniu

Po zgrzebnych butach Kingi Dunin i mefistelesowych lakierach Gergieva, czas na oryginalność! Zróbcie buty inspirowane jedną z prac artysty. Oddajcie się abstrakcyjnemu szaleństwu, a efekty uwiecznijcie na zdjęciach!

*Niefinansowany przez Ministerstwo Edukacji program PUDELIT.EDU, tworzony we wspołpracy z historyczką sztuki, Anetą Rostkowską, to cykl nieobciążających lekcji z zakresu kultury wizualnej i kultury uniwersyteckiej.  Pojawi się co dwa „Dwutygodniki”. Obnażymy uniwersyteckie sekty, zedrzemy kamień nazębny z nagryzionych zębem czasu pomników. Przewidujemy także warsztaty z podglądactwa i konkursy na kreatywne podejście do wiedzy o kulturze...!