Wszyscy lubimy nasze sieciowe mikrokontakty. Więzi letnie, czyli niezbyt intensywne, są wręcz konieczne. Stymulują dyskusjami, żonglerką słowem czy #tagiem. Najprzyjemniej, gdy w komentarzach mieszają się wypowiedzi naszych bliższych i dalszych znajomych i nieznajomych, ludzi z roboty, z projektów, którzy obecni są w naszej Sieci. Wymiana aż furczy, wyładowania wędrują po synapsach, aż letniość nabiera rumieńców i może się przejeść, bo „piekło to inni”.
Wychodzisz na spacer i nie masz ochoty na przypadkowe spotkania. Hell is Other People pomaga unikać znajomych na mieście, o ile meldują się online przy użyciu aplikacji Four Square. A że ludzie są nieprzewidywalni i niegodni zaufania, jak narzeka sam autor aplikacji – istnieje wysokie ryzyko spotkania znajomych, ale i szansa na miły spacer niestandardową trasą, który może de facto powodować oczyszczenie umysłu i wzmożoną kreatywność po powrocie do Sieci.
Wracasz z wakacji i nie chcesz pokazywać zdjęć wszystkim w Sieci, a jedynie osobom, które na tych zdjęciach są. Wchodzisz na stronę Chromatic, z zaskoczeniem nie odnajdujesz ani przycisku „Like”, ani „Tweet”, co wydaje ci się z początku błędem, ale potem czytasz hasło „Skip social”, czyli powiedzmy „Pomiń socjal”. Jest to serwis umożliwiający stworzenie własnej galerii zdjęć, bardzo prostej, bez żadnych fajerwerków, i podzielenie się nim jedynie z wybranymi osobami za pomocą przesłania adresu url. Po dwóch tygodniach od ostatniej aktywności galeria zostaje automatycznie skasowana.
Przykładowa galeria stworzona ze zdjęć Zaytsev Artem / rrrtem Flickr CC BY 2.0
Jesteś po wakacjach, pierwszy dzień w pracy, siódmy, pięćsetny. Przewijasz niekończące się połacie postów w dół i zakładek – w bok. Hegemon produktywności dyszy ci w kark, czujesz wyrzuty sumienia, więc wchodzisz na stronę Anti-Social i inwestujesz w swoją efektywność. Oprogramowanie to pozwala zablokować zdefiniowane przez użytkownika strony internetowe na określony czas (od 15 minut do 8 godzin). Tańsza alternatywa: zmiana hasła do portali społecznościowych na bardzo zawiłe i niemożliwe do zapamiętania. Zapisanie haseł w pliku .txt, wylogowanie się, a i wyłączenie opcji zapamiętania hasła. Każda obstrukcja jest tu naszym przyjacielem.
Dla radykalsów – rozwiązanie tych samych autorów: Freedom, czyli blokada całego internetu na określony czas. „Wolność koncentracji”. Jeśli ta wolność cię przytłoczy, zawsze możesz zrestartować komputer. Aplikacja polecana przez pisarzy, m.in. Zadie Smith i Dave’a Eggersa, czy artystkę Mirandę July. Tańsza alternatywa: rezygnacja ze stałego łącza w domu (skoro dla radykalsów).
Powiedzmy, że nie możesz odłączyć się od Sieci (ponieważ bez ciebie świat się zawali). Wchodzisz więc na stronę focus@will i odpalasz player z muzyką, która sprzyja koncentracji. Do wyboru: muzyka klasyczna, ambient, muzyka filmowa i Focus Spa. Oprócz gatunku można określić także tempo. Adagio czy allegro, wszystko jedno – muzyka na pewno nie rozproszy, wtopi się w tło i będzie znać w tym układzie swoje miejsce.
Wygląda na to, że rozwiązania aspołecznościowe dopiero się rozkręcają i oferta będzie poszerzać się wraz z naszą postępującą niewydolnością. Stay calm and keep working.
Tekst dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-ND 3.0 PL.