Żyje się tylko wiecznie

Agnieszka Słodownik

„You Only Live Forever” to fotograficzna opowieść zbudowana ze zdjęć z gry Grand Theft Auto

The Creators Project to strona-filtr dla ciekawych interdyscyplinarnych projektów z użyciem technologii. Intelowi, który finansuje portal i kanał na YouTubie, zależy na promocji wizji świata, w którym czip jest niezbędny do kreatywności. Niezależnie od tego, czy znajdujemy w sercu zgodę na takie postawienie sprawy, redakcja strony faktycznie wygrzebuje linki warte kilku minut naszego czasu.

You Only Live Forever” jest jednym z nich. Ta obrazkowa opowieść zbudowana jest z fotografii z gry „Grand Theft Auto V”. Gracze mają w niej możliwość robienia zdjęć, ale nie zdjęć ekranu prawdziwym smartfonem, tylko smartfonem swojego bohatera. Funkcja ta używana była dotychczas w GTA przez graczy w różnych celach, między innymi do tak zwanych „selfies”, czyli zdjęć robionych samemu sobie (po polsku odpowiednio narcystycznie nazywanych „samojebkami”), z których powstała nie lada kolekcja.

Autor fotoopowieści, fotograf Casey Brooks, skierował obiektyw smartfona swojej bohaterki w grze z powrotem na świat, że tak się wyrażę, a konkretnie na postaci drugoplanowe, „niegrywalne” (non-playable characters) i wyciągnął na wierzch to, co sprawia, że miasto w GTA wydaje się tak realne. Jak skomentował stały autor dwutygodnik.com Marceli Szpak, w fotoeseju pojawiają się też „awatary z GTA Online, gdzie gracze tworzą własne postacie, a potem robią z nimi, co chcą, więc da się im strzelać foty też w «ludzkich» sytuacjach, a nie tylko z gnatem czy podczas rozjeżdżania dzieci na pasach”. Ze swej strony dodam, że moim zdaniem Brooks po prostu zhakował GTA. Wykorzystał narzędzie udostępnione przez twórców gry na sposób, jakiego nie przewidzieli.

Misiaczki z biura z piwnymi brzuszkami / źródło: yolfcaseytbrooks.tumblr.com

Te odpryski w żaden sposób nie przypominają ani fabuły, ani nastroju oryginalnej gry dziejącej się w mieście pełnym przestępstw.

Szefowa nie lubi ani deszczu, ani bycia fotografowaną / źródło: yolfcaseytbrooks.tumblr.com

Prosty patent, komentarze autora, przeobrażają niepokojące obrazki z gry w mieszczańskie fotki nudnego uregulowanego życia, czasem nostalgiczne, romantyczne, czasem pocieszne. Całą przemoc GTA diabli wzięli.

Wschód księżyca nad górami i zakochane myśli/ źródło: yolfcaseytbrooks.tumblr.com