DELFIN W MALINACH (odc. 3): Depresja klimatyczna
fot. Karen Nyberg / archiwa NASA

3 minuty czytania

/ Obyczaje

DELFIN W MALINACH (odc. 3): Depresja klimatyczna

Agnieszka Słodownik

W podkaście rozmawiamy z Bartoszem Sadulskim o solastalgii i opowiadamy o słuchowisku „Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej” Cezarego Zbierzchowskiego

Jeszcze 1 minuta czytania

Jak przedstawia się w popkulturze postawy wobec kryzysu klimatycznego i czy nie są to wizje upupiające temat? Co stoi na przeszkodzie, aby naprawdę przejąć się zmianami klimatu? W odcinku rozmawiamy z Bartoszem Sadulskim o solastalgii oraz opowiadamy o słuchowisku „Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej” Cezarego Zbierzchowskiego.

 

Do czytania, oglądania, słuchania

  • Bartosz Sadulski opowiada między innymi o piramidzie barier autorstwa Per Espena Stoknesa, które nie pozwalają informacjom o kryzysie klimatycznym naprawdę do nas dotrzeć i zaistnieć jako poważny temat. Na początku jest dystans (nie widzimy na własne oczy, jak topnieją lodowce). Na drugim miejscu jest „doom”, co tłumaczyć można jako „taki los”. Kolejny to „dysonans” – pomiędzy tym, jak żyjemy, a tym, co wiemy. Wolimy zmniejszyć wagę tego, co wiemy, żeby lepiej się poczuć z tym, jak żyjemy. „Denial” to zaprzeczenie: ucieczka od strachu i poczucia winy. „iDentity”, czyli tożsamość: szukamy wśród docierających do nas informacji tych, które potwierdzają nasze wartości i opinie.

Delfin w malinach

Brzmi znajomo? Nazwa naszego nowego podkastu to nawiązanie do książki „Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady”, wydanej w 2017 roku przez Wydawnictwo Czarne we współpracy z „Dwutygodnikiem”. Nasi autorzy pisali wówczas o bogactwie, radościach, smutkach poprzedniej dekady: przeprowadzce na Facebooka, hipsterrealizmie w kinie polskim, vaporwave, bece jako źródle udręki i uciechy, wysypie memów, GIF-ów i sucharów czy modzie na bieganie. Dziś wraz z naszymi autorami przyglądamy się nowej dekadzie i słuchamy, co widzą.

Jak słuchać podkastu?

Wejdź na stronę dwutygodnik.com i słuchaj podkastu bezpośrednio z przeglądarki, włączając player Soundcloud.

Subskrybuj w swojej ulubionej aplikacji albo przez kanał RSS:

Apple Podcasts     Spotify     RSS     Pocket Casts     Overcast    Castro Podcast Player

Lub wyszukaj w katalogu podkastów „Delfin w malinach – podkast magazynu dwutygodnik.com”.

Muzyka

W odcinku użyliśmy fragmentu utworu „Ave Marimba” Kevina MacLeoda ze strony https://incompetech.com na licencji Creative Commons: By Attribution 3.0