Dzień, w którym zabrakło wyboru

Agnieszka Słodownik

Gra paragrafowa autorstwa Hannesa Flora 

Paragrafówka „The Day the Laughter Stopped” to krótkie interaktywne opowiadanie (w języku angielskim) autorstwa Hannesa Flora. Mechanika sugeruje, że jest to gra, ale wybór jest w tej opowieści fikcją.

Bohaterką opowiadania jest 14-latka, trochę zakompleksiona, niepewna, ciekawa dorosłości i samotna w swoim dojrzewaniu. W szkole poznaje chłopaka z wyższej klasy, który już pali i jest popularny. Historia wydaje się opowiadać o zakochaniu i początkach nastoletniego chodzenia ze sobą, ale szybko okazuje się, że chłopak-marzenie najpierw wsadzi nam do ust niechciany język – ślina będzie miała smak gorzki i słony – a potem zgwałci.

Graficznie gra jest minimalistyczna. Czarne tło, Times New Roman. W tle sączy się transparentny ambient. Pod każdym fragmentem tekstu dwa przyciski: „Pozwól mu” lub „Odsuń się”, „Spotkaj się z nim” lub „Idź do domu”, czasem po prostu „Kontynuuj”. Wybory, które podejmujemy jako gracze, są pozorne. Niezależnie czy dziewczyna pozwoli się chłopakowi pocałować czy nie, on w końcu to zrobi, a ona będzie czuła wstyd i rozpacz, bo wcale tego nie chciała. Ponowne przejście tej samej historii niewiele różni się od pierwszego. Gdy zaczyna się gwałt, muzyka staje się dramatyczna, filmowa, a opcje ucieczki – „Powstrzymaj go”, „Odepchnij” – po prostu nie działają, są nieaktywne. Siła wygrywa. Można tylko zesztywnieć i przetrzymać.

Po powrocie do domu opcja powiedzenia rodzicom, co się stało, też nie działa. Wracam do pokoju, misie i lalki, plakat N*SYNC zdają się należeć do kogoś, kogo już nie ma. „Start Over”? „There is no starting over. This happened”.

Fotografia na okładce artykułu: Jeremy Blanchard, Flickr CC