PROJEKT KSIĄŻKA: Autor
fot. Lidia Sokal

PROJEKT KSIĄŻKA: Autor

Rozmowa z Ignacym Karpowiczem

Pierwsza wersja „Sońki” wypłynęła ze mnie siedem lat temu. Ale ciągle byłem niezadowolony. Wreszcie się ukazuje – na wspaniałym kremowym papierze Munken 100. Sam wybierałem

Jeszcze 3 minuty czytania

AGNIESZKA SOWIŃSKA: Tą okładką na obecnym rynku wydawniczym to strzelasz sobie w stopę.
IGNACY KARPOWICZ: Zawsze marzyłem, żeby mieć książkę w starym stylu, która nic nie ma na okładce. I udało mi się wytłumaczyć wydawcy tę potrzebę. To jest brak zrobiony przez Przemka Dębowskiego. A Przemek robi wszystko piękne, nawet brak, nawet nic. No i mam nadzieję, że on też zrobi brak do kolejnej rzeczy, którą kiedyś pewnie napiszę. 

Wiesz, „Sońka” mogłaby się świetnie sprzedawać z taką okładką: piękna dziewczyna w sukience w niebieskie kwiatki, we krwi, gdzieś z tyłu zamglona postać esesmana...
Do tego charakterystyczne liternictwo, a w tle krwawe słońce... Wspaniale by było. I jeszcze pies i kot. To prawie by była już Kasia Michalak w wariancie „Bezdomna” (śmiech).

Ignacy Karpowicz, „Sońka”.
Wydawnictwo Literackie, 208 stron,
w księgarniach od 22 maja 2014
Ja rozumiem, że książka ma nie tylko mówić rzeczy istotne, ale też może być rozrywką. Ale akurat w „Sońce” nie szło o rozrywkę czy o zarobienie pieniędzy. 
O tym zresztą też jest zresztą tu mowa. O robieniu kariery na cierpieniu innych. Ta książka – no, powiedzmy: powieść w teatrze – chociaż wykorzystuje nieszczęścia drugowojenne, w tym również Żydów, to jednak jest napisana przeciwko temu. Jest przeciwko pornografii nieszczęścia czy handlowania, sprzedawania Holocaustu. Zresztą potem w tekście to kilka razy wraca w jakiś sposób.

Dzięki postaci Igora-Ignacego, postaci, która znajduje się jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz świata Soni.
Gdyby nie było Igora, mielibyśmy okropną, sentymentalną, melodramatyczną historię, jakich było już wiele. Taką, którą można łatwo sprzedać, ale niewiele nam mówi. Ot, się wzruszamy. Żeby opowiadanie o historii dziś miało jakikolwiek sens, to trzeba robić to po coś. Na przykład, żeby się nie powtórzyło. A historia lubi się, niestety, powtarzać. Ja o wielkiej historii mam jak najgorsze zdanie. I nie chcę, by się powtarzała.

Ale to działa również w drugą stronę. Maszyneria teatralno-powieściowa, którą Igor wpuścił w ruch, bez Sońki byłaby takim postmodernistycznym nic. Dopiero te dwa poziomy razem grają – tak sobie to umyślił reżyser-narrator.

„Pierwsza wersja została później przepisana wiele razy, bo niewypowiedziane słowa nie przestają być słowami, a niewysrane gówno gównem”.
Może inaczej: gdybym miał to, co napisałem, powiedzieć inaczej, to niezależnie od tego, jak opowiedziałbym losy Soni, rdzeń opowieści pozostałby taki sam. Jeśli chodzi o fakty, to będzie to samo. Miłość do najeźdźcy, wybicie całej rodziny, w tle zagłada gródeckich Żydów. 

A jeśli idzie o słowa? Wyobrażam sobie historię Sońki napisaną tak, że nie mogłabym jej znieść.
Ja też, nawet taką napisałem (śmiech). Zapewniam cię. Pierwsza wersja „Sońki” wypłynęła ze mnie siedem lat temu. Już dawno mogłem ją wydać. Ale ciągle byłem niezadowolony. I przepisywałem, przestawiałem, ale przede wszystkim ciąłem. Każdego roku wypadało przynajmniej 20 stron. Wiesz, to bardzo ciekawe, może nawet traumatyczne doświadczenie. Dążenie do tego, żeby przeczucie, które masz, wreszcie stało się – że tak powiem – ciałem. 
Nie darowałbym sobie, gdybym to spierdolił. 

Projekt książka

Rozmawia się zwykle o książkach w kontekście ich autorów, pisarzy i pisarek, lub – zupełnie osobno – w kontekście wad i możliwości rynku wydawniczego. Książka jednak to projekt, który powstaje w wielu etapach: od myśli, poprzez litery, opinie wydawców, drukarnie, starania działów promocji, aż po dystrybucję i sprzedaż. W nowym cyklu będziemy pokazywać cały złożony proces tworzenia książki, rozmawiać z tymi, którzy kolejno przyczyniają się do jej powstania jako przedmiotu, jako miejsca na myśli i zdania – po autorze przyjdzie kolej między innymi na wydawczynię, redaktora, korektorkę, grafika, promotorkę, a także drukarza, dystrybutorkę i księgarza.

Dlaczego Sońka jest dla ciebie taka ważna? Znałeś ją?
To było tak, że mój wujek, Leon Tarasewicz, kiedyś tam powiedział u mnie na wsi, że była u nas taka jedna, co w czasie wojny miała romans z Niemcem. I to zdanie jakoś we mnie zapadło.

Nie robiłem żadnego tak zwanego reaserchu, ale wieś pamięta. Wydaje mi się, że nikt jej nie lubił. Choć nie wiem oczywiście, co było wcześniej. Tyle że była takim wyrzutkiem społecznym. Taka pół metaforyczna chata skraja wsi. Nawet gdybym chciał ją poznać, to nie wypadałoby, żebym ją pytał o romans, który napiętnował jej całe życie. Więc ta Sonia to trochę zapis spotkania, które się nie odbyło. 

Bo „w starciu opowieści z historią to prawda zawsze wychodzi poturbowana”?
To zależy jak rozumieć tę prawdę. 
Jeżeli ukłonić się niektórym z greckich klasyków, co wierzyli w platońskie byty i pojedynczość prawdy, możliwości odgrzebania, nazwania pewnych sytuacji, rzeczy, zjawisk, to ta prawda tak rozumiana rzeczywiście wychodzi uszkodzona czy poturbowana. Prawda musi z definicji wyjść poturbowana, bo jej nie ma. Jeżeli myślimy, że my widzowie, czytelnicy – że poznamy prawdę o Holocauście albo nawet prawdę o wiejskiej kobiecie, to ulegamy pewnemu złudzeniu. To nie będzie prawda, tylko... 

Opowieść?
Tak. Inaczej się nie da.

A skąd wiedziałeś, jaką Sońka ma najlepszą sukienkę?
Nie wiem. Wiedziałem. Nie miałem żadnych wątpliwości. A wiesz, może... 

Może twoja babcia taką miała?

No właśnie. Mam mnóstwo takich rzeczy w sobie, których sobie nie uświadamiam. Przecież moje pierwsze lata życia to była babcia, babcia, babcia, to znaczy babcie, babcie, babcie i dziadkowie. Rodzice pracowali w mieście, do mnie tylko dojeżdżali. Do zerówki byłem dzieckiem wiejskim. Na pewno mnóstwo rzeczy z tego okresu we mnie siedzi, ale nie zdaję sobie z nich sprawy. I ta sukienka to była sprawa oczywista. Nie wiem, może zrobię kiedyś przegląd – odpukać: jak najpóźniej – po śmierci babci... przecież na wsi się to wszystko gromadzi, może odkryję taki materiał sukienki. Najwcześniej za sto lat, mam nadzieję.

Ignacy Karpowicz

ur. 1976, autor sześciu powieści („Niehalo”, „Cud”, „Gesty”, „Balladyny i romanse”, „ości”, „Sońka”). Laureat Paszportu „Polityki” 2010 za „Balladyny i romanse”. Otrzymał dwie nominacje do Nagrody Literackiej NIKE za „Gesty” (2009) oraz „Balladyny i romanse” (2011). Jest felietonistą magazynów „Charaktery”, „Polityka”, „Dziennik Opinii” oraz recenzentem „Gazety Wyborczej”.

„Sońka” to już twoja czwarta książka wydana przez Wydawnictwo Literackie.
Byłem i nadal jestem bardzo zadowolony z WL-u. I cieszę się, że nie wybrałem innego wydawcy. 

A jak do nich trafiłeś?
Byłem wtedy – w 2007 albo 2008 roku – na stypendium w Krakowie, w Willi Decjusza. I tam mieliśmy spotkania z wydawcami, które organizował nasz stypendodawca. Tam właśnie poznałem Małgosię Nycz albo Anitę Kasperek. Powiedziałem, że zacząłem coś pisać, mogę wam pokazać. To było około 10 stron „Gestów”. No im się to bardzo, bardzo spodobało i jeszcze w Krakowie podpisaliśmy umowę, po tych 10 stronach. I trwamy razem do dziś. Z własnej i obopólnej woli. 

Inne wydawnictwa na pewno chciały cię podkupić…  
Oczywiście, że tak. Już od „Balladyn...” ciągle ktoś chce mnie mieć. Byłem przez chwilę na gali Warszawskiej Nagrody Literackiej – choć nie cierpię takich przyjęć; starałem się uciec możliwie najszybciej, ale i tak godzinę spędziłem na przebijaniu się przez tłum. Gdy dotarłem do domu, okazało się, że w marynarce miałem ze 20 różnych wizytówek. Nawet nie wiedziałem, że aż tyle osób czegoś ode mnie chciało. Ale to z Wydawnictwem Literackim podpisałem już kontrakt na kolejną powieść. 

Co będzie tematem: przeszłość czy współczesność?
Współczesność. Do przeszłości jeszcze wrócę. 

Zabrzmiało jak groźba.
Dla czytelnika. Tak. 

Dlaczego ci tak dobrze w Wydawnictwie Literackim?
Po pierwsze absolutnie im ufam – a to jest ewenementem – gdy idzie o rozliczenia finansowe. Często byłem nawet zdziwiony, że aż tyle się sprzedało. Myślałem, Boże, oczywiście frazeologiczny Boże, bo innego nie ma, może 2 tysiące się sprzedało...  

A sprzedało się...?
„ości” na razie ok. 20 tysięcy, a „Balladyny” więcej – nie wiem dokładnie, nie sumowałem. No więc po pierwsze przejrzyste rozliczenia finansowe. Po drugie, słuchają autora. Jaka okładka, jaki papier. 

Ojej! Wybierałeś papier?!
Tak. Wspaniały kremowy Munken 100. Gładziutki. Choć niektórzy to olewają. 

Skąd wiedziałeś, że chcesz „Sońkę” mieć wydrukowaną właśnie na takim rodzaju papieru?
Czytam książki, więc wiem, który jest fajny, a który nie jest fajny. 

Zadbałeś o czytelnika.
I o siebie też. 

Czytasz swoje książki jeszcze po wydaniu?
Raz tak. Jak wychodzi. Ten jeden ostatni raz. To znaczy – raczej przeglądam. Choć nie wiem czy „Sońkę” przeczytam, bo przeczytałem już setki razy.

A po trzecie – wracając do współpracy z wydawcą – to chyba ostatnie z większych wydawnictw w Polsce, które nie oszczędza na korekcie i redakcji. I te korekty muszą być na przykład na papierze, we wspaniałym starym stylu. A wiadomo – wtedy wysyłają to do mnie kurierem, potem ja do nich odsyłam kurierem swoje uwagi i poprawki. I tak kilka razy. A to generuje koszty. Dziś wszyscy wszystko robią elektronicznie. Do tego świetni, doświadczeni redaktorzy. Od początku współpracy z WL, od „Gestów”, pracuję z Waldkiem Popkiem. To już nasza czwarta wspólna książka. Na początku musieliśmy się trochę oswoić, ale teraz to on już wie, jak piszę, co myślę i nie muszę mu już wszystkiego tłumaczyć. I zawsze nad wszystkim czuwa Anita Kasperek. Są świetni. 

Nie poprawiają cię na siłę? To podobno największa wada redaktorów.
Waldek jest tak wspaniały, że wie, że ostateczna decyzja należy do autora, a nie do niego. A ja z kolei wiem, że jak on coś mówi, to nie wolno mi się zaburzać, tylko trzeba się zastanowić, czy on nie ma racji. A żeby nie było – miewa rację. Często jest też tak, że oczekuję od niego potwierdzenia, kiedy czuję, że na przykład coś mi zgrzyta. I Waldek bardzo słusznie zauważył w pewnym momencie, że jest problem z Igorem i Ignacym. Bo oni troszkę ze sobą konkurowali i byli nazbyt równocześni. To nie grało. I ja to też czułem. Po prostu trzeba było ich – jednego i drugiego – utemperować. Byli różnymi osobami, a stali się jedną osobą pokazywaną z różnych stron, z rożnych momentów życia, z różnych języków. To jest na przykład rzecz, którą zawdzięczam Waldkowi. Dobry redaktor to jest skarb. 

Pisałeś „Sońkę” siedem lat... Ile czasu pracowaliście jeszcze nad tekstem z redaktorem?
Do wydawnictwa oddałem tekst latem zeszłego roku. A jeszcze miesiąc temu zmieniałem jakieś pojedyncze rzeczy. 

Nie byłeś już tą „Sońką” znużony?
Oj, znużony to jestem do teraz. Jeszcze się nie otrząsnąłem ze znużenia. Ale już bym chciał, żeby to wyszło, poszło w świat, chciałbym zobaczyć jak to będzie czytane. To jest zawsze niespodzianka. Na przykład, gdy pisałem „ości”, to nie miałem pojęcia, że to jest o rodzinie. Bo te nowe konstelacje dla mnie nie są nowe – od czasu studiów żyję w takich konstelacjach w Warszawie i dla mnie nie było w tym nic nowego. A teraz zobaczymy jak czytelnicy przeczytają „Sońkę”, zobaczymy o czym ona jest (śmiech). 

Zawsze mnie zastanawiało, że jak na pisarza z taką pozycją, jakoś nie widuję cię w telewizjach śniadaniowych.
To jest jeszcze jedna z rzeczy, za które cenię WL. Dział promocji nie zmusza mnie do robienia rzeczy, które zwiększą sprzedaż, ale są wbrew. 

Co jest wbrew?
Na przykład rozbierana sesja w Vivie.
Nie muszę chodzić do jakichś tam Kawy na ławy, śniadań, kaw, herbat i tym podobnych. 

Od początku byłeś na tak uprzywilejowanej pozycji?
Tak. Teraz właściwie presja powinna być większa, bo przy „Gestach” niczego się nie spodziewali. Mieli nadzieję, że po prostu nie poniosą strat. Już teraz, po tych wszystkich latach, wiem, że chcę mieć do czynienia tylko z dziennikarzami, którzy są przygotowani. Sama wiesz, jakie są nasze kolorowe media. Czasem dziennikarze nawet w tytule potrafią zrobić błąd. Określenie „Ballady i romanse” ciągnęło się za mną przez lata. Jakbym był jak Janusz Głowacki, to bym wtedy wychodził ze studia. Proszę się skontaktować z autorem „Ballad i romansów”. Tu jest talerzyk i proszę się z nim połączyć za pomocą wróża Dawida. 

Jak dostaniesz NIKE w tym roku za „ości”, to dopiero się na ciebie rzucą...
Nie dostanę. Już tylu nagród w życiu nie dostałem...

A jeśli?
To zrobię to, co po Paszportach Polityki. Chyba już po dwóch godzinach byłem w pociągu z paszportem. Wiesz, to jest naprawdę wspaniałe, móc robić to, co się zawsze chciało robić, czyli pisać. I jeszcze zarabiać w ten sposób na życie, nie dając strasznie dupy. Ciągle mogę siadać bez bólu.

Cykl publikowany jest we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020.

Tekst dostępny na licencji Creative Commons BY-NC-ND 3.0 PL.